budinka Ilustrácia

Facebook dostáva nakladačku. Môže za to slovenský knižný triler #Budinka

O tom, ako nebezpečné môžu byť sociálne siete, existuje už toľko článkov, že aj ten náš sa celkom stratí v dave. Lenže tomu, že aj dav môže byť vrahom bez toho, aby stlačil kohútik, by ste tiež zrejme veľmi neverili. Facebook ako nástroj v rukách nebezpečných ľudí nie je ničím neobvyklým. Čo však v prípade, ak bude Facebook nástrojom obete surového násilia a tá volá o pomoc?

budinka Ilustrácia

foto: Facebook autora

Väčšina udalostí na Facebooku získava viralitu vďaka svojej originalite, príbehu či myšlienke. Vždy však ide o niečo, čo sa už udialo, alebo ide o vyjadrenie, ktorá zaujme verejnosť. Prípad, ktorý sa objavuje v slovenskej knihe #Budinka, je o niečom inom. V ňom sa objavuje prosba o záchranu vlastného života. Väznená obeť krvavej hry, ktorá sa dostáva k počítaču, prosí o pomoc a v zúfalstve píše na všetky smery len preto, že od vyčerpania nerozoznáva medzi vhodným a menej vhodným spôsobom vlastnej záchrany. Zaujímavá je hneď prvá kapitola a jej podnadpis. Ukrivdiť môže každému, kto sa stal na Facebooku závislým.

Lajk a share reálne nikdy nepomáhajú

Na internete sa objavuje veľké množstvo zbierok a rôznych súťaží v ktorých panuje názor, že vaša interakcia môže niečo znamenať. Príspevky žiadajú lajk a zdieľanie. Uvádzajú pritom, že každé zdieľanie prinesie nejakú malú finančnú čiastku obeti na fotografii. Podobné je to so súťažami, či pomocou nejakým obetiam. Takmer vždy ide o výlučne podvodné príspevky, v ktorých figurujú snímky detí a chorých staré aj niekoľko rokov.

Človek sa uspokojí falošným pocitom záchrancu len tým, že klikol na jeden lajk. Má pocit, že pomohol, zazdieľal a v očiach svojich priateľov má byť ako ten, čo má dobré srdce a našiel si pár sekúnd času, aby lajkov a zdieľal. Kniha #Budinka sa nepriamo týka práve tejto umelej pomoci verejnosti, ktorá svojou viralitou spôsobí viac, ako len vysoké čísla a megaviralitu príspevku. Veľmi tomu nepomáha ani Facebook, ktorý falošné súťaže nezmaže, podvodníkov nesankcionuje a tým napomáha k tomu, aby verejnosť vnímala veľké virálne príspevky ako trendy záležitosť pri ktorej je ešte viac cool, ak si spravíte selfie priamo na mieste, kde sa to práve deje.

Knižná novinka je v každom poriadnom kníhkupectve. Dokonca aj na stránke dediny Budinka.

Pridaj komentár