Pozor: Podvodné súťaže na Facebooku, ako ich rozoznávať?

Facebook je nástroj, kde je veľa ľudí. Tam, kde sú ľudia, sú aj peniaze. Zároveň sú tam vždy aj zlodeji, alebo podvodníci. Na Facebooku je dnes všetko a podvodníkmi sa to na ňom len tak hemží, až je toho miera naozaj neúnosná. Veľký tresk nastal už pred nejakým časom a tak ako sa rozpína vesmír, rozpínajú sa aj rôzne živly. Dnes sa zameriame na podvodné súťaže, ktorých je na Facebooku nehorázne veľa. Jedna vec sú súťaže, ktoré donedávna dokonca Facebook mal v pravidlách ako zakázanú činnosť, v jazyku slovenčina často nevystopovateľnú a tak nekontrolovanú. Druhá vec sú súťaže, ktoré sľubujú drahú elektroniku za to, že niečo napíšete do komentárov a dáte „like“ na inú stránku. Kde je problém?

Podvodné súťaže na Facebooku

Podvodné súťaže chcú zámerný lajk a sľubujú bez zdroja
Podvodné súťaže je potrebné chápať ako falošné súťaže na stránkach bez zdroja, uvedenia zodpovednej osoby, alebo kontaktu, bez napojenia na portál a sponzora, ktoré len z brucha sľubujú výhru nemalej hodnoty za veľmi jednoduchý čin ako je prihlásenie sa k odberu na nejakom webe, alebo zdieľanie fotografie. Takéto umelé vytváranie virality (rozsah šírenia príspevku) zvyšuje prestíž stránke. Tu je niekoľko pravidiel, ako rozoznať podvodné súťaže. Ak vás nalákajú na kliknutie, oni sami predávajú počet „like“ alebo počet odberateľov na fórach a podvodom od vás takto niekto ďalší vylákal službu za ktorú sami nemáte nič, no on si nechal slušne zaplatiť. Umelé zvyšovanie počtu návštevníkov je dnes veľký Facebook biznis.

  • Facebook stránka nemá napojenie na žiadny magazíny a neuvádza ani kontakt, alebo zdroj
  • Facebook stránka sa vyhýba akýmkoľvek spresneniam, kto je a čo je
  • Ponúka drahý telefón, najčastejšie Samsung, alebo HTC a výrobky Apple začínajúce na písmeno i…
  • Príspevok údajnej súťaže žiada o kliknutie na „páči sa mi“ na sebe samej, prípadne na inom príspevku, ktorého odkaz je súčasťou tejto údajnej súťaže.
  • Administrátor stránok vám v žiadnom prípade nepovie a neodpovie na otázky ohľadom pôvodu ceny a reálnosti výhry.
  • Najzásadnejšie je rozpoznanie vďaka názvu stránky. Tie, ktoré neprinášajú nič, len stále nové a nové súťaže o mobil, ba dokonca opakujú tie isté fotografie, nemôžu byť reálne. Rovnako tak, ak sú fotografie ukradnuté z GOOGLE. Veď to predsa zvládne hocikto.

Facebook stránky, ktoré by reálne ponúkali výhru takejto hodnoty by súťaž riešili cez aplikáciu, prípadne by bolo jasné, kto cenu ponúka a za čo. Prejav písomný aj živý by mal vyzerať oficiálnejšie a slušnejšie. Už ak podľa prejavu cítite, že obsah tvorí 13 ročné dieťa so zmyslom pre ponúkanie služieb proti pravidlám Facebooku za peniaze niekomu ďalšiemu a so zmyslom okrádať vás o čas. Žiadna cena a ani výhra totiž neexistuje.

Pridaj komentár