Facebookom sa šíri brutálny a deštrukčný vírus

Pre tých, ktorí nemajú príliš veľké znalosti s prácou na počítači, môže mať tento trójsky kôň doslova zničujúce následky. Facebookom ho totiž môže získať ktokoľvek na Facebooku. Preto naozaj pozor na nasledovnú informáciu. Je prekvapivé, že napriek našim varovaniam aj naši čitatelia doplácajú na nepozornosť na konkrétnych podvodoch, ktoré tu spomíname. Aspoň teraz prosím čítajte pozorne.

Ako ho spoznáme:
Tvári sa ako priateľ, píšuca osoba, môže osloviť priamo vás, ale v angličtine. Na takýchto ľudí nereagujte a ignorujte. Pokiaľ ich naozaj nepoznáte. Píše vám niekto cudzí, dokonca vás označí na nejakom videu. To video sa vám ale nespustí, pretože bude potrebovať nainštalovať plugin pre prehrávanie videa. Hlúposť. Zákerný vírus vám ponúkne na stiahnutie ešte tvrdší vírus, antivírus, ktorý nie je antivírusom ale poriadnou galibou v počítači. Keďže tieto články najčastejšie čítajú práve ľudia, ktorým je zbytočné písať o antivírusovej ochrane a zároveň sa s vyčíňaním vírusu nikdy nestretli, je potrebné to písať touto formou. Podozrivé už má pre vás byť po 1. že pisateľ nie je Slovák, 2. že vidíte príspevky priateľov, ale nie sú v slovenčine, 3. že si musíte niečo inštalovať, alebo vyskakuje nejaké neznáme varovanie. V žiadnom prípade nič neinštalujte a nesťahujte z Facebooku.

Čo spôsobuje:
Pre tých, čo nám píšu, že naleteli, pritom už zdravý rozum hovorí o podozrivosti celej veci hneď od prvého napísaného slova, opakujeme. Škodlivý software sa dostane do počítača vďaka hlúposti a nepozornosti užívateľa, nie pre zlý počítač. Vyhovárať sa na neznalosť angličtiny je dnes blbosť. Nech sa páči, Google Translate alebo Slovnik.sk. Nainštalovaný software deaktivuje ostatné antivírusové programy, zničí ochranu vášho počítača a nahrnie vám do počítača ďalší škodlivý software rôzneho typu. Prídete o dáta, o dokumenty, internetové pripojenie zlyhá na preťažení pre procesy o ktorých ani neviete, všetko k čomu sa vírus dostane, môže byť vonku. Oslabený počítač otvára cestu ďalším tisícom vírusom. Čokoľvek napálite, pošlete, alebo budete chcieť zálohovať, môže byť zavírované a uškodí všetkým, ktorí dáta použijú vo svojom počítači. Ak niekomu ničo napálite, môže sa vám poďakovať za zničené dáta v jeho počítači. Toto naozaj nie je sranda.

Žiaľ, k článku sme pristúpili v tejto podobe, pretože pripomienky k varovaniam a informácie, ktoré priemerný užívateľ Facebooku nechápe, boli niekomu asi príliš komplikované a odignorované. Sú medzi nami stovky užívateľov, čo si software nainštalujú bez toho, aby vôbec rozmýšľali. Požiadavka alebo správa od akože priateľa môže prísť kedykoľvek. Nápadné vám musí byť už len to, že človek čo po anglicky nevie vás predsa nemôže označiť na nejakom videu a ešte vám písať pozdravy a volať na vás v angličtine.
Titulok článku zámerne používa slová „brutálny“ a „deštrukčný“, keďže zakladajú na realite a v tejto podobe sú bližšie priemernému používateľovi facebooku ako pochopiteľné a jasné.

Jedna odpoveď na „Facebookom sa šíri brutálny a deštrukčný vírus“

Pridaj komentár