Facebook vytvoril závislosť, porovnateľnú s drogami

Ak ste fanúšik Facebooku a dokážete na ňom tráviť naozaj veľa času, predstavte si, že odídete niekam preč. Nebude tam pripojenie, nebude tam internet ani v mobile a budete v krajine, kde po vyslovení slova Facebook budú na vás pozerať ako na blázna. Dokázali by ste na takom mieste vydržať dva alebo tri dni?
Možno asi tak, ako mnoho našich známych. Šialených pohľadov zúfalstva som si v tejto chvíli v mysli užil naozaj bohato. Určite každý jeden zo stálych užívateľov sociálnych sietí by pocítil niečo podobné, ako je to so závislosťami na omamných látkach, cigaretách a alkohole. Už na to prišli aj múdre vedecké hlavy, že ľudia, ktorí sú odstavení od Facebooku a Twitteru môžu pociťovať rovnaké symptómy ako človek skúšajúci prestať fajčiť. Naozaj doslovná kríza dokáže potrápiť najmä detské mladé duše, ktoré si k Facebooku dokážu vytvoriť naozaj pevný vzťah. Fakt, že sú v spojení so všetkými priateľmi a sú tak v pohodlí bez potreby niekam chodiť, majú prehľad a prístup k informáciám – to všetko tvorí plusy, pre ktoré sa na Facebook mnohí z nás doslova nalepia. Novinky.cz spomínajú teraz článok o tom, že naozaj prebiehal výskum, v ktorom dokázali, že Facebook, email a chaty naozaj tvoria závislosti, ktoré zrejme budú mať v budúcnosti vladtný vedný odbor (náš názor). Predsa len alkoholizmus sa lieči celkom inak ako závislosť od cigariet. Predstava, že by niekomu teraz padol celý facebook s priateľmi, fotkami a už by sa nedal vrátiť späť by mohla u labilnejšieho človeka dokonca vyvolať infarkt, o tom nepochybujeme. Závislosť na Facebooku zašla dokonca tak ďaleko, že ho mnohí majú aj v mobile a mobil si s facebookom kupovali práve pre možnosť pripojenia. Čoraz viac je na trhu modelov práve s možnosťou pripojenia na Facebook. Samotní výrobcovia mobilných telefónov závislosť ešte podporujú – v skutočnosti sa však snažia vyhovieť požiadavkám trhu.
Nuž a viete čo sa stane s myšami, keď ich hromadne vidíte utekať za žrádlom, na ktoré si zvykli. Občas t môže byť pasca, alebo spôsob, ako ich zmanipulovať a zneužiť. Práve fakt, že je Facebook stále populárnejší a ľudia na ňom trávia stále viac a viac času je hnacám motorom pre množstvá podvodníkov, ktoré na Facebooku operujú a zakladajú neustále nové a nové podvodné stránky, aplikácie a vírusy.

Pridaj komentár