Dávajte si pozor na podrozrivý falošný Facebook

Dávajte si zvýšený pozor na odkazy smerujúce z facebooku na stránky, ktoré sa na Facebook podobajú. Na niekoľko podivných stránok sa dá už naraziť aj v priebehu dneška a nejaké sa objavili aj včera. Ide asi o to, že pokiaľ niektorí nepozorní priatelia majú na nástenke odkaz na podivný článok, mnohí radi automaticky klikáme a chceme si pozrieť viac. Tieto odkazy sa ale chovajú divne. Po kliknutí ponúkajú celkom štyri kroky. V prvom kliknete ďalej, v druhom kliknete jedine na tlačidlo podobné tomu ako na originálnom Facebooku Like It, v treťom a štvrtom dávate pomaly súhlas na čokoľvek tomuto webu. V skutočnosti to však vyzerá na web odchytávajúci vaše heslá a osobné údaje. Ide naozaj o priveľmi nápadný web skúsenému používateľovi, preto prosím varujte menej skúsených užívateľov a priateľov a upozornite ich na tento článok.
Tento konkrétny web je na adrese czfacebook.com (prosím neklikajte) a chová sa ako originálna aplikácia Facebooku. Podivné však je, že czfacebook.com nie je oficiálna doména, ale kúpená a utajená súkromnou osobou v spoločnosti Wedos, s.r.o. poskytujúcej hostingové služby Čechom. Jediné, čo sa dá o doméne zistiť je nasledovných niekoľko údajov:

Expiration Date: 2011-11-07 / Creation Date: 2010-11-07 / Last Update Date: 2010-11-08
Name Servers: ns.wedos.com / ns.wedos.cz / ns.wedos.eu / ns.wedos.net

Z údajov je vidieť, že doména bola zaregistrovaná len pred pár dňami a už naplno šíri svoje klamlivé posolstvo. Tvári sa ako Facebook, avšak ide o podvod, ktorý z nejakého dôvodu od vás žiada potvrdiť niečo, čo môže nejakým spôsobom narušiť chod počítača. Pokiaľ sa vám podarilo na tomto fingovanom webe potvrdiť niečo z tlačidiel, na svojom účte sa pokúste čo najskôr zmeniť pre každý prípad heslo a taktiež zmazaž v počítači dočasné súbory pomocou nastavení a volieb prehliadača. Web nie je oficiálnym produktom Facebooku a jeho chovanie je nanajvýš podozrivé. Je absurdné, čo stránka píše celkom hore a aj v hlavičke: “Doporučujeme: Proveďte aktualizaci vašeho Facebook učtu” – to je niečo nemysliteľné.

Výskyt: hrozba sa vyskytuje z nejakého dôvodu na nástenkách vašich priateľov. Tí si pridávajú hlavolami, zaujímavé články a priam šialené titulky, ktor už len vďaka použitým slovám a absolútne skvelým pikoškám vás prinútia kliknúť a tiež si to zavesiť na nástenku, pritom sa nedočítate nič z novinky, pretože článok otvoriť nejde. Nepozorní užívatelia tak dajú zdieľať odkaz na článok, ktorý neexistuje, ale hneď sa chce vnútiť na vašu nástenku a je tak na dosah ostatným. Dajte si preto pozor kam smerujú odkazy vašich priateľov. Naozaj pozor na tento neoriginálny Facebook, z ktorého po nazbieraní aj možnej dôvery môže vzniknúť nepekný Trójsky kôň.

Vyzerajú asi takto:
Falošný Facebook
Falošný Facebook

Uvedené obrázky vás prinútia kliknúť na článok pre ich zaujímavé slová. A človek je tvor zvedavý, tento klamlivý web toho zneužíva zámerne. Okrem toho má web na stránke niekoľko chýb, ktorých by sa programátor webu nemal dopustiť, ale dopustí sa ich niekto, čo sa snaží napodobniť stránky absolútne aj funkciou a snaží sa hrať na súčasť Facebooku. Tlačidlo Odhlásiť ani nemá nastavenú URL. Na webe je nemožné použiť druhé tlačidlo a obrázok načítavania je nastavený na zlom mieste. Dokonca aj spodné odkazy nevedú nikam a nie je nastavená ani zástupcovská “fav” ikona. Pri tom všetkom vyznie označenie FB © 2010 naozaj smiešne.
Máte s týmto webom skúsenosti? Viete o konkrétnej hrozbe, ktorá z neho plynie? Napíšte nám na info()fejsbuk.net

One thought on “Dávajte si pozor na podrozrivý falošný Facebook”

Leave a Reply